DziÄ™kuje bardzo,że już tyle tygodni jesteÅ›cie razem z nami. CieszÄ™ siÄ™ z tego tym bardziej iż wiem dokÅ‚adnie,że 30 minut znalazÅ‚o już swoje miejsce na waÅ‚brzyskim rynku prasy. Nasza gazeta należy do nowego segmentu powstajÄ…cego w Polsce. Segment ten - prasa bezpÅ‚atna - powstaÅ‚ jako wyraz zapotrzebowania Czytelników na prawdziwe i rzetelne informacje ,z jednoczesnym uwzglÄ™dnieniem tego,iż wiele osób,zwÅ‚aszcza w WaÅ‚brzychu nie ma już pieniÄ™dzy,aby pozwolić sobie na luksus staÅ‚ego kupowania prasy. Dlatego wÅ‚aÅ›nie spada poziom sprzedaży gazet, zresztÄ… nie tylko w naszym mieÅ›cie. WedÅ‚ug badaÅ„ CBOS w 2002 roku wÅ›ród przebadanej 2 332 000 populacji DolnoÅ›lÄ…zaków, przy wielkoÅ›ci próby 1410 przypadków- 9% czytaÅ‚o SÅ‚owo Polskie,13,13% czyta Wieczór WrocÅ‚awia,zaÅ› GazetÄ™ WrocÅ‚awska 18,47% badanych.
Tendencja taka pojawia siÄ™ w caÅ‚ej Europie,gdzie na rynku prasy w naszej formie sÄ… duże dzienniki ogólnokrajowe oraz prasa specjalistyczna. Segment prasy pÅ‚atnej (zwÅ‚aszcza lokalnej) zdobyÅ‚ poważnego konkurenta w postacie prasy bezpÅ‚atnej do którego należy waÅ‚brzyskie 30 minut. W caÅ‚ej Polsce wydawana jest jest obecnie okoÅ‚o 300 tytuÅ‚ów w tym segmencie. ZaletÄ… takiego przedsiÄ™wziÄ™cia jest przede wszystkim fakt,że gazety z segmentu prasy bezpÅ‚atnej faktycznie czytane sÄ… przez tysiÄ…ce spragnionych informacji mieszkaÅ„ców maÅ‚ych miast. NakÅ‚ady tych gazet sÄ… prawdziwe,a nie deklaratywne jak to jest w przypadku prasy pÅ‚atnej np.na rynku waÅ‚brzyskim. Gazeta 30 minut na nakÅ‚ad 1000 egzemplarzy ,dociera bezpoÅ›rednio do co najmniej 10 000 osób(przeważnie jednak każda naszÄ… gazetÄ™ czytajÄ… co najmniej dwie osoby).Nie obawiamy siÄ™ publikować na pierwszej stronie liczby drukowanych gazet i jesteÅ›my pod tym wzglÄ™dem jedyni na lokalnym rynku prasy ( wyłączajÄ…c z tej statystki regionalne dzienniki jak Gazeta WrocÅ‚awska czy SÅ‚owo Polskie) . Dlaczego inne gazety tego nie robiÄ… ? Odpowiedz wydaje siÄ™ prosta, ale na to pytanie już sami musicie sobie PaÅ„stwo odpowiedzieć. Zastanówcie siÄ™ skÄ…d czerpiecie wiedzÄ™ na ten temat. Dlaczego sÄ… to w wiÄ™kszoÅ›ci wypadków tylko deklaracje, a nie dokumenty potwierdzajÄ…ce zgodność deklarowanych danych z rzeczywistoÅ›ciÄ…. Jak tak naprawdÄ™ wyglÄ…da sprzedaż gazet lokalnych w WaÅ‚brzychu i powiecie. Na jakim prawdziwym poziomie ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ zwroty gazet z kiosków ? Dane te, wbrew powszechnej opinii,sÄ… dostÄ™pne. Poziom zwrotów można zweryfikować np. na podstawie tzw. rozliczenia sprzedaży dostarczanego wydawcom przez firmy kolporterskie jak jak RUCH,KOLPORTER,FRAN-PRESS,czy GARMOND PRESS. Poziom iloÅ›ci drukowanych gazet obrazuje natomiast faktura wystawiana przez drukarnie. Ważne jednak,aby takie dane rozpatrywane byÅ‚y w cyklu wydawniczym w jakim ukazujÄ™ siÄ™ dana gazeta. Zestawienie zbiorcze w cyklu miesiÄ™cznym, może zatrzeć prawdziwy obraz nakÅ‚adu. Do takich zestawieÅ„ bierze siÄ™ bowiem pod uwagÄ™ nie tylko druk jednego tytuÅ‚u, ale także druk ewentualnych dodatków i mutacji gazet. Informacje te sÄ… bardzo ważne zwÅ‚aszcza dla reklamodawców,którzy wydajÄ…c pieniÄ…dze na zakup powierzchni reklamowej tak naprawdÄ™ oczekujÄ… dotarcia opÅ‚aconej przez siebie informacji do szerokiego grona odbiorców. OczekujÄ… też efektów ,ale te w przypadku reklamy sÄ… możliwe tylko wówczas gdy,reklama trafi do dużej liczby Czytelników. Jednym z gÅ‚ównych parametrów skutecznoÅ›ci reklamy i ponoszonych na niÄ… rzeczywistych wydatków, jest bowiem tzw. jednostkowy koszt dotarcia do klienta. Wylicza siÄ™ go dzielÄ…c cenÄ™ reklamy przez prawdziwÄ… liczbÄ™ nakÅ‚adu gazety. Bez wiedzy na ten temat, tak naprawdÄ™ trudno sobie odpowiedzieć na pytanie czy dobrze zainwestowaliÅ›my ciężko zarobione pieniÄ…dze.
Nieszczęśliwie zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ lekcja wychowania fizycznego dla 17-stoletniego ucznia i klasy ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 8 w WaÅ‚brzychu. ChÅ‚opiec w trakcie zajęć na basenie przy ulicy Ratuszowej poÅ›lizgnÄ…Å‚ siÄ™, uderzyÅ‚ w gÅ‚owÄ™ i wpadÅ‚ do wody. Kilka minut później na dnie kÄ…pieliska zobaczyÅ‚ go ratownik. W wyniku podjÄ™tej akcji reanimacyjnej, poszkodowany odzyskaÅ‚ przytomność, lecz po chwili z ust i nosa zaczęła wypÅ‚ywa
mu krew. Nieprzytomny uczeń trafił na Odział Intensywnej Opieki Medycznej.